Nive Å´s Lystfiskerforening, NÅL, blev stiftet den 29. marts 1973 med to formål. Det ene, at være forum for lystfiskere, hvor man kunne være fælles om en dejlig interesse, og det andet, at medvirke til fiskeudsætninger og ferskvandspleje.

Foreningen fik naturligt navn efter åen. Navnet staves på den måde, som gamle folk i området fortalte var den oprindelige.

I 2009 fusionerede foreningen med Taxas Lystfiskerlaug.

Nive Å's Lystfiskerforening har i dag ca. 125 medlemmer.

Nive Å's Lystfiskerforening holder ikke overraskende til i Nivå nord for København, hvor Fiskehuset danner rammen om foreningen. Her holder vi klubaften hver torsdag fra 19.30 i perioden fra september til april. På disse aftener bliver der fremstillet grej, holdt foredrag og ellers udvekslet masser af lystfiskertips.

Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

 

Foreningsnyt

Husk at komme ud at fiske. I øjeblikket er der gode muligheder alle vegne

Prøv en tur efter gedder i De Gamle Lergrave eller på Esrum Sø

I Øresund er der også masser af muligheder for hornfisk og torsk og måske en ørred


Kontakt os

Du kan kontakte os ved at skrive en email:

Link til foreningens mail


Sponsorer